ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5886807
*
nr 588 6807
Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, höjd: 127
Utrop:
300 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 juni 2009
kl 17:52:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/6 10:35:11
1
300 kr
14/6 13:06:17
2
350 kr
14/6 18:39:16
3
400 kr
14/6 18:51:27
2
500 kr
14/6 21:29:28
1
500 kr
14/6 21:29:45
1
600 kr
15/6 17:31:29
4
600 kr
15/6 17:32:01
4
650 kr
15/6 17:42:19
5
900 kr
15/6 17:46:59
6
750 kr
15/6 17:47:23
6
850 kr
15/6 17:47:42
6
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 588 6807
Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, höjd: 127
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 juni 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/6 10:35:11 | 1 | 300 kr |
14/6 13:06:17 | 2 | 350 kr |
14/6 18:39:16 | 3 | 400 kr |
14/6 18:51:27 | 2 | 500 kr |
14/6 21:29:28 | 1 | 500 kr |
14/6 21:29:45 | 1 | 600 kr |
15/6 17:31:29 | 4 | 600 kr |
15/6 17:32:01 | 4 | 650 kr |
15/6 17:42:19 | 5 | 900 kr |
15/6 17:46:59 | 6 | 750 kr |
15/6 17:47:23 | 6 | 850 kr |
15/6 17:47:42 | 6 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27